Diagnozowanie Hashimoto - jakie badania wykonać i jak je interpretować?
KATARZYNA WAWRZYNIAK • dawno temuBadania laboratoryjne są niezwykle istotne przy stawianiu dobrej diagnozy. Wskazują również kierunek leczenia chorego.
Aby zdiagnozować chorobę Hashimoto, należy wykonać następujące badania krwi:
- TSH – oznaczenie poziomu tyreotropiny (hormonu wytwarzanego przez przysadkę mózgową, który jest odpowiedzialny za regulowanie procesu wydzielania trójjodotryniny i tyroksyny przez tarczycę).
Dla młodych kobiet optymalny wynik to, 1,5. Każdy wynik powyżej 2.0 powinien stanowić podstawę do ewentualnej diagnozy niedoczynności tarczycy.
Uwaga – w przypadku kobiet planujących ciążę TSH powinno wynosić około 1.
- fT3 – oznaczenie poziomu wolnej, niezwiązanej z białkami trijodotyroniny (T3).
Wynik powinien być na poziomie 50% (środkowo-górna granica normy). Wyniki w dole normy mogą świadczyć o niedoczynności, natomiast poziom podwyższony o nadczynności.
- fT4 – oznaczenie poziomu wolnej tyroksyny (główny hormon tarczycowy).
Wynik powinien być blisko środka normy lub lekko powyżej. Wyniki w dole normy mogą świadczyć o niedoczynności, natomiast podwyższone o nadczynności.
Pamiętaj, że wyniki interpretujemy pod normy — są one różne w zależności od laboratorium. Pomóc może kalkulator do wyliczania zawartości procentowej wolnych hormonów: http://www.chorobytarczycy.eu/kalkulator
- anty-TPO – oznaczenie poziomu przeciwciał skierowanych przeciwko peroksydazie tarczycowej, czyli białku produkowanemu przez komórki tarczycy, które nie występuje w organizmie osób zdrowych; jego obecność jest wynikiem reakcji obronnej układu odpornościowego i może świadczyć o chorobach autoimmunizacyjnych, w tym Hashimoto
- anty-TG – oznaczenie poziomu przeciwciał przeciwko tyreoglobulinie tarczycowej, która również jest białkiem produkowanym przez komórki tarczycy;
- odwrócone T3 (rT3) – poziom odwrotnej trójjodotyroniny, zwanej antyhormonem tarczycy. Działa przeciwstawnie do T3.
- Można również wykonać badanie anty-TRAB przeciwko receptorowi TSH. Występują one w chorobie Gravesa Basedowa, czyli w chorobie autoimmunizacyjnej tarczycy objawiającej się nadczynnością tego gruczołu. Zdarza się iż współistnieje ona z chorobą Hashimoto.
- USG tarczycy - tarczyca powinna posiadać odpowiednie wymiary (prawidłowa objętość tarczycy u kobiet to około 18 ml, natomiast u mężczyzn około 25 ml) a także charakteryzować się normoechogenicznością. Jeżeli USG wskazuje na tarczycę z cechami hipoechogeniczności, możemy podejrzewać istnienie zapalenia tarczycy o podłożu autoimmunologicznym.
Zdarza, że przeciwciała anty-TPO mieszczą się w zakresie norm referencyjnych i mają poziom kilkunastu- kilkudziesięciu. Nie należy jednak tego lekceważyć, ponieważ może to wskazywać iż proces autoimmunologiczny właśnie się rozpoczął. W takim wypadku decydujący będzie obraz USG tarczycy.
Dodatkowo warto wykonać:
- morfologia z rozmazem,
- OB,
- żelazo + ferrytyna,
- próby wątrobowe: aminotransferaza alaninowa (ALAT, ALT) i aminotransferaza asparaginowa (AspAT, AST), fosfataza alkaliczna (ALP), bilirubina, gammaglutamylotranspeptydaza (GGTP)
- panel lipidowy: cholesterol całkowity, LDL, HDL, trójglicerydy,
- poziom glukozy, a w razie potrzeby krzywa glukozowa i krzywa insulinowa
- witamina D3,
- witamina B12,
- elektrolity: sód (Na), potas (K),
- wapń,
- kortyzol,
- selen,
- hormony płciowe: progesteron, testosteron, estrogeny
Źródło: Diagnozowanie Hashimoto - jakie badania wykonać i jak je interpretować?
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze